Kolejarze na Jasnej Górze

Title
Przejdź do treści

Kolejarze na Jasnej Górze

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Roman Kowalski · 5 Listopad 2023
Pod hasłem „Mocni świadectwem wiary”, na Jasnej Górze już po raz 40 kolejarze z całej Polski, ze wszystkich Spółek związanych z koleją, stawili się przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski.
Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski przywitał przybyłych pielgrzymów, a w szczególności prezesa spółki PKP Krzysztofa Mamińskiego wraz z zarządem, Mirosława Skubiszyńskiego - wiceprezesa Zarządu PKP PLK, przedstawicieli zakładów, związków zawodowych działających na kolei, w tym członków NSZZ „Solidarność” oraz licznie przybyłe poczty sztandarowe. Pozdrowił również kolejarzy przybyłych ze Słowacji, Francji i Węgier oraz wszystkich łączących się z pielgrzymami za pomocą transmisji internetowej. Na końcu przywitał biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę, który przewodniczył Mszy św. oraz wszystkich duszpasterzy kolejarzy wraz z ks. Eugeniuszem Zarębińskim, krajowym duszpasterzem kolejarzy i ks. Ryszardem Marciniakiem, moderatorem Krajowego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.
Podczas homilii ks. bp Wątroba podziękował kolejarzom za ich służbę na rzecz dobra i bezpieczeństwa podróżnych. Przywołał patronów kolejarzy: św. Katarzynę Aleksandryjską i św. Rafała Kalinowskiego. Wskazał na współczesnych nauczycieli i świadków Chrystusa jak św. Jan Paweł II i bł. Prymas Stefan kard. Wyszyński.
Po zakończonej homilii dary ołtarza złożyli przedstawiciele spółek kolejowych i central związkowych. W procesji z darami Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Henryk Sikora, przewodniczący oraz Piotr Pazera i Roman Kowalski, zastępcy przewodniczącego.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. Eugeniusz Zarębiński, który zwrócił uwagę na rozwój polskich kolei i ich modernizację. „Do Maryi przybywamy przede wszystkim by podziękować za obecny rozwój, którego nie było od 40-50 lat. To napawa optymizmem i służy ludziom” - stwierdził duszpasterz, po czym odczytał akt zawierzenia kolejarzy Matce Bożej.
Na zakończenie ks. biskup podziękował wszystkim pielgrzymom za wspólną modlitwę, życząc spokojnych służb w trudnej pracy kolejowej i udzielając im błogosławieństwa.
Święto patronalne kolejarze obchodzić będą tradycyjnie 25 listopada w liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Dziękujemy wszystkim naszym koleżankom i kolegom za udział i zapraszamy za rok w dniach 09-10 listopada na czterdziestą pierwszą pielgrzymkę.


2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści