II Turniej Piłki Nożnej o Puchar SZIK

Title
Przejdź do treści

II Turniej Piłki Nożnej o Puchar SZIK

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Andrzej Van-Selow · 23 Czerwiec 2023
W dniu 23 czerwca 2023 r. na boiskach piłkarskich w Zduńskiej Woli (miasto położone w województwie Łódzkim), odbył się II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność”. Patronat nad wydarzeniem został udzielony przez Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, a partnerem wydarzenia była spółka z Grupy PLK: Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe z Gdańska.
Celem organizowanego przez kolejarską „Solidarność” kolejnego turnieju piłkarskiego była promocja zdrowia i upowszechnianie kultury fizycznej w środowisku kolejarzy. Taka forma integracji „na sportowo” jest doskonałym narzędziem budowania więzi między ludzkich, poparcia idei integracji poprzez sport oraz tworzenie dobrej atmosfery w środowisku pracy.
W tegorocznym turnieju wzięło udział 10 drużyn reprezentujących: ZLK Częstochowa, ZLK Kraków, ZLK Łódź, ZLK Sosnowiec, ZLK Tarnowskie Góry, Zakład Maszyn Torowych w Krakowie (IM), Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie (PNUIK), Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe w Gdańsku (PPM-T), Trakcja S.A. oraz PKP Cargotabor Centralny Zakład Napraw Taboru w Zduńskiej Woli-Karsznicach.
Mimo, że poranek dnia rozgrywania turnieju w Zduńskiej Woli nie zapowiadał się zbyt optymistycznie z powodu burzy i ulewnego deszczu, nie przeszkodziło to organizatorom w przygotowaniu rozgrywek, a zawodników nie zniechęciło do udziału w rywalizacji. Na szczęście dalsza część dnia uraczyła wszystkich pogodą wręcza idealną do gry w piłkę nożną oraz zabawy z kolejarską „Solidarnością”.
Kompleks sportowy (m.in. dwa pełnowymiarowe boiska trawiaste) ozdobiony został przez organizatorów licznymi banerami i flagami „Solidarności”, które wraz z oprawą muzyczną stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Blisko 200 zawodników, kibiców i gości korzystało z cateringu w postaci napojów i specjalnie przygotowanych dań.
Turniej został podzielony na dwie fazy: grupową i pucharową. W fazie grupowej drużyny zostały podzielone na dwie grupy (A i B), a mecze odbywały się w formule „każdy z każdym”. Zespoły, które w swoich grupach zajęły miejsca pierwsze i drugie awansowały do fazy pucharowej. Wyniki uzyskane w meczach grupowych spowodowały, że do półfinałów awansowały reprezentacje: ZLK Łódź, ZLK Tarnowskie Góry, PNUIK i IM Kraków.
W pierwszym półfinale drużyna ZLK Łódź pokonała w rzutach karnych zespół ZLK Tarnowskie Góry, a w drugim drużyna IM Kraków okazała się lepsza od zespołu PNUIK. Takie rozstrzygnięcia półfinałów spowodowały, że w meczu o 3 miejsce zmierzyły się drużyny ZLK Tarnowskie Góry i PNUIK Kraków. Mecz zakończył się wynikiem 5:0, co spowodowało, że Puchar za zajęcie III miejsca pojechał do Tarnowskich Gór.
W finale, po emocjonującym meczu, ubiegłoroczny zwycięzca turnieju, drużyna ZLK Łódź wynikiem 1:0 pokonała zespół IM Kraków. Wynik finału zadecydował, że Puchar Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” na kolejny rok pozostanie w rękach drużyny z Łodzi.
Wszystkie drużyny, które uczestniczyły w turnieju otrzymały od organizatorów pamiątkowe dyplomy wraz z okolicznościowymi koszulkami dla każdego zawodnika. Pierwsze trzy zespoły otrzymały puchary, które kapitanom drużyn wręczał Henryk Sikora – przewodniczący SZIK NSZZ „Solidarność”, który podziękował zawodnikom za udział w turnieju, przyjazną rywalizację w duchu „fair play” oraz zaprosił wszystkich na trzeci turniej już za rok. Przewodniczący SZIK podziękował również, tym wszystkim, którzy wspierali organizację zawodów oraz wszystkim czuwającym nad jego sprawnym przebiegiem.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i opiekunom drużyn za ambicje oraz zaangażowanie w tworzenie widowiska na najwyższym poziomie sportowym. Nie należy również zapominać o osobach, które nie występują na pierwszym planie, ale wykonują ważne prace organizacyjne (pomoc medyczna, sędziowie, osoby prowadzące zawody, oprawa muzyczna, catering, media związkowe oraz wielu innych).


2023. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści