Rozwój związku w Zakładzie Maszyn Torowych

Title
Przejdź do treści

Rozwój związku w Zakładzie Maszyn Torowych

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Andrzej Van-Selow · 21 Luty 2025
Miesiąc luty to dobry czas na podsumowanie działalności związkowej za miniony rok i omówienie planów na przyszłość. W dniach 20-21.02.2025 r. odbyło się sprawozdawcze Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Maszyn Torowych w Krakowie (IM). Na początku Mariusz Pilichowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” powitał wszystkich obecnych oraz zaproszonych gości m.in.: Tomasza Zaborowskiego, przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”, Ireneusza Dynowskiego, przewodniczącego Regionalnej Sekcji Kolejarzy (RSK) i Andrzeja Van-Selow, sekretarza Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej (SZIK).
Przewodniczący Pilichowski przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Zakładowej (KZ). To obszerne wystąpienie zawierało przegląd podjętych uchwał, decyzji i przepływów finansowych w okresie sprawozdawczym. Na uwagę zasługuje liczba 236 członków „Solidarności” w IM, co stanowi 40% uzwiązkowienia. Przypomniał, że każdego roku uprawnienia emerytalne nabywa spora grupa związkowców, jednak mimo tych odejść, dzięki aktywność i transparentności, zakładowa „Solidarność” „przyciąga” młodych do związku.
Zaangażowanie związkowe zostało docenione przyznanymi odznaczeniami resortowymi dla kolegów Pawła Gawła (Kraków) i Bernarda Sladczyka (K-Koźle). Nie zabrakło historycznego przeglądu wydarzeń minionego roku takich jak: pikiety, manifestacje, coroczne uroczystości branżowe i religijne (Święto Kolejarza, pielgrzymka na Jasną Górę i do Łagiewnik). Przy tej okazji przewodniczący podziękował osobom stanowiącym poczet sztandarowy za zaangażowanie umożliwiające obecność pocztu na uroczystościach w różnych miejscach Polski. Podkreślił, że w poprzednim roku związek pozyskał 6 nowych mundurów, co pozwoli na jeszcze większą aktywność w tym obszarze związkowej działalności.
Nie zabrakło przeglądu wydarzeń sportowych do których należą turnieje piłki nożnej w Barcicach, Łowiczu i Zduńskiej Woli, a także siatkówka plażowa w Opolu. Takie inicjatywy wpisują się w statutowe działania związku. Przypomniał, że rozwój związku to przede wszystkim promocja poprzez skuteczność w działaniach i umiejętny przekaz osiągnięć związku w mediach związkowych. Organizacja zakładowa w IM jest także widoczna na stronie internetowej SZIK, biuletynach „Solidarność w Peelka” i „Kolejarz Małopolski”.
W dalszej części zebrania przedstawione zostało sprawozdanie Komisji Rewizyjnej (KR), które odczytała Maria Marzec. Komisja w okresie sprawozdawczym przeprowadziła kompleksową weryfikację działań statutowych, organizacyjnych i finansowych oraz wyrywkowe kontrole podczas posiedzeń KZ. W wyniku tych działań nie stwierdzono nieprawidłowości. Tę część obrad zakończyła dyskusja nad przedstawionymi sprawozdaniami KZ i KR.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Przewodniczący Tomasz Zaborowski przekazał informacje dotyczące bieżących wydarzeń w Regionie Małopolskim, wspominając jednocześnie o spotkaniach na poziomie Komisji Krajowej. Przedstawił kalendarz wydarzeń na br. w który wpisuje się m.in. wrześniowy piknik rodzinny „Solidarności” w Nowym Sączu. Członkostwo w Regionie Małopolskim niesie ze sobą szereg korzyści i dostęp do różnych form wsparcia (benefity). To także pomoc w zakresie prawa pracy. Zachęcił do bieżącego śledzenia informacji w mediach regionu.
Przewodniczący Ireneusz Dynowski podziękował organizacji związkowej za jej aktywność w wydarzeniach organizowanych przez RSK. Zachęcił do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach zaplanowanych na 2025 r. Poruszony został temat uruchomienia przystanku kolejowego Kraków Nowa Huta Północ. Rewitalizacja tego przystanku ułatwiłaby połączenie kolejowe z centrum Krakowa mieszkańcom okolicznych osiedli i pracownikom zakładu. Przewodniczący Dynowski zapewnił o swoim wsparciu w rozmowach z Marszalkiem Województwa dla tej inicjatywy.
Następnie głos zabrał Andrzej Van-Selow przedstawiając zakres zadań jakim zajmuje się Prezydium i Rada SZIK. Podsumował dialog społeczny prowadzony pomiędzy „Solidarnością” a PLK. Przypomniał, że wypracowanie postulatów (9) to wysiłek Rady SZIK, która określiła istotę problemu, a swoje żądania oparła o podstawę prawną i przepisy ogólnie obowiązujące.
Na drugą część zebrania przybył Adam Janik, dyrektor Zakładu Maszyn Torowych. Przedstawił wyniki pracy za 2024 r. z podziałem na poszczególne sekcje. Nie zabrakło informacji dotyczących planów na br., uwzględniającego obciążenie pracą maszyn, znajdujących się w zasobach IM. Jak podkreślił – „…plan jest planem, jednak plan się zmienia i wymaga bieżących korekt…”. Odnosząc się do prowadzonego audytu przez Centralę PLK dyrektor uspokoił zebranych słowami – „…w tej chwili zbierane są dane przez Audytora, a my czekamy na podsumowanie i wyniki…”.
Kolejne tematy zebrania delegatów skupiły się na sprawach socjalnych. Przekazane zostały informacje z prac komisji socjalnej, która przedstawiła obszary wsparcia dla pracowników i ich rodzin. Paweł Waśniowski (zakładowy SIP) przedstawił najważniejsze tematy z prac komisji BHP.
Kończąc zebranie, przewodniczący Pilichowski podziękował za jego przygotowanie, a także gościom za udział w spotkaniu. Zwrócił się z apelem do wszystkich związkowców o dalsze zaangażowanie, co powinno przełożyć się na rozwój NSZZ „Solidarność”.


2025. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści