Bandyckie bezprawie w PKP Cargo

Title
Przejdź do treści

Bandyckie bezprawie w PKP Cargo

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Redaktor · 11 Wrzesień 2024
W dniu 11 września 2024 r. obradowała Rada Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (KSK). Jej głównym tematem była dramatyczna sytuacja w PKP Cargo w restrukturyzacji (Cargo).
To co dzieje się w Polsce to komuna, której z racji wieku nie przeżyłem, ale czytałem o tym w książkach – powiedział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, który był gościem Rady.
Niestety dotyka to także Cargo i jej pracowników. Wypowiedzi przedstawicieli Cargo, które mówią o represjonowaniu członków „Solidarności”, tendencyjne umieszczanie ich na listach do zwolnienia, wręczanie wypowiedzeń pracownikom objętym ochroną przedemerytalną, kobietom w ciąży, przewodniczących związku. To wszystko daje obraz zezwierzęcenia tych decydentów, politycznych najemników co łamią wszelkie normy przyzwoitości, zasady dialogu społecznego i obowiązujące (przynajmniej formalnie) prawo. To wszystko dzieje się na naszych oczach w Cargo w demokratycznym państwie prawa.
Ostatecznie Rada KSK przekształciła się w Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy, zobowiązała organizacje zakładowe do wywieszenia flag „Solidarności” w siedzibach i budynkach kolejowych. Wezwała także do udziału w pikiecie protestacyjnej przed Ministerstwem Infrastruktury (planowana jest na 26.09.2024 r.) i innych akcjach, które zostaną ogłoszone w terminie późniejszym.
Rada przyjęła także stanowiska z protestem przeciwko zwalnianiu kobiet w ciąży oraz w sprawie zwalnianych pracowników Cargo i działaczy związkowych – przedstawicieli pracowników.

Treść tej ostatniej zamieszczamy poniżej:
Rada Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (KSK) protestuje przeciwko prowadzonym zwolnieniom grupowym w PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji oraz bezprawnemu zwalnianiu przedstawicieli Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność i zakładowych organizacji NSZZ „Solidarność działających w zakładach spółki PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji.
Zwracamy uwagę na rażący przejaw dyskryminowania członków NSZZ „Solidarność” poprzez tendencyjne wpisywanie ich na listy do zwolnienia, w tym funkcyjnych przedstawicieli pracowników – przewodniczących krajowych i zakładowych struktur naszego związku działających w branży kolejowej.
Ten niemający precedensu przejaw bezprawnej działalności Zarządu PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji godzi w cywilizowane zasady dialogu społecznego pomiędzy pracodawcą a pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe.
Rażące i niczym nie uzasadnione decyzje skazujące na zwolnienie naszych przedstawicieli, Henryka Grymel, przewodniczącego KSK, Jana Majdera, zastępcę przewodniczącego KSK, Jacka Prętkiego, członka Prezydium KSK i innych przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych są przykładem łamania wszelkich zasad, norm i prawa pozwalającego na działalność związków zawodowych w Polsce.
Łamana jest:
  • Konstytucja RP (zapewnia wolność działania związków zawodowych),
  • ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, która nadaje ochronę przedstawicielom związków zawodowych i zapewnia tryb konsultacji w razie zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z działaczem związkowym,
  • wewnętrzne porozumienia, regulujące zasady współpracy i dialogu społecznego pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcą (dotychczas w PKP Cargo: Pakt Gwarancji Pracowniczych i Porozumienie Partnerów Społecznych).
Przypominamy, że zgodnie z art. 12 Konstytucji RP zlokalizowanym w Rozdziale I „Rzeczpospolita”, zasadą ustrojową i podstawą konstytucyjnej zasady społeczeństwa obywatelskiego jest, że Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania w szczególności związków zawodowych – tę formę zrzeszania się (wbrew kolejności alfabetycznej) Konstytucja umieszcza na pierwszym miejscu w całym katalogu zrzeszeń z art. 12.
Prawo do szczególnej ochrony stosunku pracy w pierwszej kolejności jest ustanowione dla ochrony interesu zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej czyli instytucji związków zawodowych jako reprezentacji tych, których związki zawodowe reprezentują – czyli w szczególności wszystkich osób zatrudnionych (ale także np. emerytów i rencistów). Zwolnienie działaczy związkowych bez zgody właściwych organów związkowych uderza w związki zawodowe i pracowników.


2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści