85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Title
Przejdź do treści

85. rocznica wybuchu II wojny światowej

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Henryk Sikora · 19 Sierpień 2024
Jednymi z pierwszych ofiar niemieckiej napaści byli Polscy kolejarze i celnicy, a także mieszkańcy ze stacji w Szymankowie. Niemcy zamordowali 21 Polaków. Było to 13 kolejarzy i 2 członków ich rodzin oraz 5 inspektorów celnych i 1 żołnierz WP o pseudonimie „Konrad” (oficer polskiego wywiadu). Powód był prosty: zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.
Ginąc w obronie Ojczyzny, zapisali bolesną, ale i chwalebną kartę w polskiej historii i odtąd są bohaterami, obecnymi na zawsze w naszej pamięci.
Poprzez ten mężny czyn, kolejarzom i celnikom udało się ostrzec polskich żołnierzy broniących mostów tczewskich oraz zatrzymać niemiecki pociąg z żołnierzami, którzy zamierzali go opanować. Działania te przyczyniły się do niepowodzenia niemieckich planów przejęcia mostów w Tczewie, które miały umożliwić szybki przerzut wojska na drugą stronę Wisły i przejmowanie polskich terenów.
Instytut Pamięci Narodowej w prowadzonym śledztwie (umorzenie śledztwa 25 czerwca 2014 r.) stwierdził, że do zbrodni doszło w pierwszym dniu wojny, tuż przed rozpoczęciem ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę. Pokrzywdzeni – pracownicy Polskich Kolei Państwowych na terenie Wolnego Miasta Gdańska i członkowie ich rodzin oraz polscy celnicy w Szymankowie – już wcześniej poddawani byli licznym szykanom ze strony funkcjonariuszy niemieckich i członków SA.
1 września 1939 r. około godz. 4 rano uzbrojeni funkcjonariusze niemieckiej policji i SA-mani zaatakowali budynki dworcowe i mieszkania Polaków. Pokrzywdzeni nie stawiali żadnego oporu, ani nie podjęli próby obrony, a zastrzeleni zostali na posterunkach pracy lub w swoich mieszkaniach.
Wśród zabitych były dwie kobiety, w tym jedna w zaawansowanej ciąży. Ofiar byłoby więcej, ale dobijaniu rannych i dalszym zabójstwom sprzeciwili się dowódcy pododdziałów Wehrmachtu, które wkroczyły do Szymankowa – tak rozpoczyna się 11 rozdział (Upamiętnienie poległych kolejarzy i celników – obchody kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej) książki pt. „40. najważniejszych wydarzeń w historii kolejowej Solidarności w latach 1980-2020” wydanej przez Krajową Sekcję Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w 2021 r.
1 września 2024 r. obchodzić będziemy 85 rocznicę napaści Niemiec na Polskę. Przypomnienie tamtych tragicznych wydarzeń wydaje się być obecnie koniecznością i w pewnym sensie zobowiązaniem dla ludzi kolejowej „Solidarności” aby być w Szymankowie i Tczewie. Może jak co roku, a może po raz pierwszy.
Upamiętnijmy wspólnie poległych kolejarzy poprzez naszą obecność, modlitwę i pamięć.



2024. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści