7. Wyścigi drezyn w Wieruszowie

Title
Przejdź do treści

7. Wyścigi drezyn w Wieruszowie

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Andrzej Van-Selow · 17 Czerwiec 2023
W dniu 17 czerwca 2023 r. na bocznicy kolejowej w Wieruszowie pod patronatem Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” oraz Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” odbyły się VII Mistrzostwa Polski w wyścigach drezyn ręcznych. Patronat nad mistrzostwami objął także Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. Współorganizatorem wydarzenia była Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy ZLK Ostrów Wielkopolski.
W tym roku zawody po raz pierwszy miały charakter międzynarodowy, gdyż udział w nim wzięły zespoły reprezentujące ETF - Europejską Federację Pracowników Transportu czyli ogólnoeuropejską organizacją związkową z siedzibą w Brukseli zrzeszającą transportowe związki zawodowe z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Organizatorzy imprezy, pod kierownictwem kolegi Zdzisława Jasińskiego – przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Transportowców NSZZ „Solidarność”, przygotowali bardzo bogaty program, który oprócz zawodów wyścigów drezyn ręcznych obejmował przejazdy rekreacyjne drezynami, gry i zabawy dla najmłodszych, występ Kolejowej Orkiestry Dętej ze Zduńskiej Woli Karsznic oraz występ zespołu The White Tigers. Dla uczestników przygotowano również bogaty catering biesiadny składający się z dań regionalnych oraz potraw grillowych.
Do Wieruszowa, na miejsce zawodów można było dojechać oczywiście pociągiem, gdyż organizatorzy przewidzieli 14 kursów w obie strony, a miejsce wydarzenia, czyli bocznica kolejowa firmy Pfleiderer Prospan, udekorowana została licznymi banerami i flagami NSZZ „Solidarność” oraz patronów i sponsorów tej imprezy.
Celem organizowanych przez kolejarską „Solidarność” corocznych Mistrzostw Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych jest wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej wśród kolejarzy, połączenie wysiłku z dobrą zabawą, która bezpośrednio i nierozerwalnie powiązana jest z branżą kolejową (w końcu to drezyny kolejowe) oraz integracja środowiska kolejarskiego. Z racji tego, że wydarzenie ma charakter otwarty, w której mogą uczestniczyć wszyscy chętni, ukazuje również otwartość środowiska kolejarskiego na ludzi.
Zawsze podczas zawodów w „dymaniu” drezyną panuje wspaniała i niepowtarzalna atmosfera. To jedyne tego typu zawody w Polsce, a także prawdopodobnie i na świecie, gdzie rywalizacja przebiega na dwóch równoległych torach niczym zawody kajakowe lub wioślarskie. Dystans 300 – 400 metrów najlepsze drużyny potrafią przejechać z prędkością nawet 40 km/h w czasie niespełna 30 sekund.
W tegorocznych Mistrzostwach Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych wzięło udział 36 czteroosobowych drużyn, w tym 15 zespołów żeńskich, gdyż zgodnie z regulaminem zawodów konkurs rozgrywany jest w kategorii męskiej, żeńskiej oraz mieszanej.
Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali nagrody, puchary i dyplomy oraz medale. Nagrodą za I miejsce w obu kategoriach był weekend w wybranym ośrodku CS Natura Tour Sp z.o.o. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali również okolicznościowe medale. Zresztą w tego typu zawodach nie miejsca, wyniki i nagrody są najważniejsze, gdyż sami uczestnicy na pierwszym miejscu podkreślają że liczy się frajda jaką mają przyjeżdżając na kolejne Mistrzostwa Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych.
Już od 7 lat impreza w Wieruszowie jest miejscem wesołej rywalizacji, a przede wszystkim dobrej zabawy, w której każdy znajdzie swoje miejsce, a organizowanie tego typu wydarzeń daje pewność, że to robi kolejarska „Solidarności” ma sens. Kto chociaż raz uczestniczył w tej imprezie albo jako zawodnik albo uczestnik z wielką chęcią pojawia się na niej po raz kolejny.


2023. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści