60 lat Klubu HDK

Title
Przejdź do treści

60 lat Klubu HDK

Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"
Opublikowane według Grzegorz Radomski · 10 Luty 2023
Kolejarze węzła PKP w Grudziądzu rozumiejąc potrzebę ludzką, a także niebezpieczny zawód, jakim jest praca w Przedsiębiorstwie PKP powołali do życia Klub Honorowych Dawców Krwi. Kolejowy Klub HDK w Grudziądzu założono w dniu 2 luty 1963 roku, a więc 60 lat temu. Był to pierwszy klub HDK w Grudziądzu jak i w PKP. Klub HDK w Grudziądzu istnieje tyle lat ile liczy sobie Kolejarska Służba Krwi powołana w listopadzie 1963 roku.
W dniu 10 lutego 2023 r. w Grudziądzu w restauracji Leśniczówka Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża im. Tadeusza Bieńkowskiego PKP Grudziądz przy Zakładzie Linii Kolejowych w Bydgoszczy zorganizował uroczystość 60- lecia działalności klubu.
W uroczystości oprócz krwiodawców uczestniczyli:
  • Włodzimierz Kiełczyński, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Centrali Spółki PKP PLK S.A.,
  • Piotr Kwabiszewski Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Bydgoszczy,
  • Zbigniew Klawczyński, wiceprezes Zarządu Główngo PCK,
  • Zbigniew Wojanowski, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Grudziądzu,
  • Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza,
  • Adam Olejnik, Starosta Powiatu Grudziądzkiego,
  • Grzegorz Bilicki, Naczelnik ISE Toruń Wschodni,
  • Mirosław Lewandowski, Naczelnik ISE Laskowice Pomorskie.
Klub HDK otrzymał za swoją działalność gratulacje i podziękowania od Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, Zarządu Rejonowego PCK, Prezydenta Grudziądza, Starosty Powiatu Grudziądzkiego, Dyrektora Biura Bezpieczeństwa jak i Dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Bydgoszczy.
Za „Bohaterstwo, które nie boli” czyli za najpiękniejszy dar humanitarny - bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi wręczono Odznaki II i III stopnia „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.
Nie zabrakło jubileuszowego tortu i lampki szampana z życzeniami zdrowia i wytrwałości na rzecz rozwoju tego wspaniałego dzieła jakim jest honorowe krwiodawstwo.
Obecnie w Polsce mamy do czynienia z coraz większym zapotrzebowaniem na krew i jej składniki ze względu na postęp medycyny jak i starzenie się społeczeństwa. Krwi nie można wyprodukować, jest ona tak cenna gdyż nauka nie zna sposobu na jej laboratoryjne pozyskanie. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Tak więc to Człowiek jest jedynym źródłem tego bezcennego leku. Honorowe Krwiodawstwo to nie tylko wspaniała idea ale także niezastąpiona metoda leczenia ludzi chorych. Metoda leczenia oparta na honorowych dawcach Krwi, która pomaga wyzdrowieć czy bezpośrednio ratować życie.
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania gdyby nie było krwi. Dzięki ofiarności honorowych dawców krwi staje się to możliwe. Honorowi dawcy Krwi są więc ratownikami życia i zdrowia.
Honorowe krwiodawstwo jest jedną z form okazywania miłości drugiemu człowiekowi – szczególnie ciężko choremu. Już od 60 lat członkowie naszego klubu nieprzerwanie niosą pomoc potrzebującym oddając im cząstkę siebie ratując zdrowie i życie wielu osób, które znalazły się w potrzebie.
Mimo wielu trudności kolejowy klub HDK w Grudziądzu przetrwał i chyba najgorsze już za nim. Rekrutacje nowych pracowników dają nadzieję, że dołączą do nas młodzi, i będą kultywować i rozwijać tą tradycję. Tradycję braci kolejarskiej – honorowych dawców krwi, których łączy bezinteresowne oddawanie krwi na rzecz drugiego oczekującego pomocy człowieka. Po prostu łączy nas krew, która ratuje życie, gdyż każda kropla krwi jest ważna.
Kto uratował choć jedno życie nie urodził się na darmo!
Najlepsze propagowanie idei HDK to postawa samych krwiodawców – przykład i wzór do naśladowania. Nie trzeba być lekarzem, by ratować życie – wystarczy oddać krew! W prosty sposób można zostać ratownikami życia i zdrowia.


2023. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści